Harvey County Fair results, 4-H 2014

0
482

J – 4-H Horticulture

 

Grand Champion Garden Crops: Cody Eye, Walton

Reserve Grand Champion Garden Crops: Shelby Spreier, Lucky 13

 

Apple

Purple: Jakob Senn, Lucky 13

Blue: Annika Senn, Lucky 13

 

Green Beans

Red:

Lucas Roth, Hesston

Ben Roth, Hesston

 

Eggplant

Red: Harley Stockebrand, Walton

 

Okra

Red: Cody Eye, Walton

 

Bell Peppers

Purple:

Cody Eye, Walton

Shelby Spreier, Lucky 13

Blue: Ben Roth, Hesston

 

Cantaloupe

Purple: Shelby Spreier, Lucky 13

Red: Cody Eye, Walton

 

Peppers (5) (Sweet non-bell peppers)

Purple: Harley Stockebrand, Walton

 

Peppers (5) hot

Purple: Ben Roth, Hesston

Blue: Cody Eye, Walton

 

Squash

Purple: Cody Eye, Walton

Blue:

Cody Eye, Walton

Annika Senn, Lucky 13

Jakob Senn, Lucky 13

 

Sunflower

Purple: Shelby Spreier, Lucky 13

 

Tomato (largest by weight)

Purple: Cody Eye, Walton

 

Tomato (paste)

Blue: Cody Eye, Walton

 

Tomatoes (5) (salad type)

Blue:

Cody Eye, Walton

Annika Senn, Lucky 13

Jacob Senn, Lucky 13

 

Tomatoes (regular size)

Purple: Cody Eye, Walton

Red: Shelby Spreier, Lucky 13

White: Lucas Roth, Hesston

 

X – Veggie Garden

 

Kindergarteners

 

Tomato:

Purple: Isabelle Eckert

Blue: Toby Spreier

Adams Sams

 

Sunflower

Purple: Toby Spreier

Adam Sams

 

Cucumber

Blue: Adam Sams

Red: Toby Spreier

 

Watermelon

Blue:

Adam Sams

Toby Spreier

 

1st Graders

Tomato:

Purple: Ashley Unruh

Blue: Ashley Unruh

2nd Graders

Tomato:

Blue: Levin Derner/Critchfield

Haley Sams

 

Sunflower

Blue: Haley Sams

Purple: Levin Durner/Critchfield

 

Cucumber

Purple: Levi Durnert

Blue: Haley Sams

 

Watermelon

Blue: Levin Durner/Critchfield

Red: Haley Sams

 

3rd Graders

Purple: Jadyn Eckert, Walton

 

Veggie Garden Poster

Purple: Toby Spreier

Ashley Unruh

 

4-H Floriculture

 

Grand Champion: Trev Golubski, Macon (Perennial)

Reserve Grand Champion: Trev Golubski, Macon (Marigold)

Blue: Trev Golubski, Macon (Perennial and Marigold, 2 blues)

 

4-H Crops

 

Grand Champion: Baylor Stahly, Walton (Hay, other than alfalfa,

purple)

Reserve Grand Champion: Baylor Stahly, Walton (Hay, alfalfa, purple)

 

 

K – 4-H WOODWORKING

 

Grand Champion: Nathaniel Becker, Sedgwick

Reserve Grand Champion: Caleb Hurst, Lucky 13

 

Champion Senior Division: Nathaniel Becker, Sedgwick

Reserve Champion Senior Division: Caleb Hurst, Lucky 13

 

Champion Intermediate Division: Noah Becker, Sedgwick

Reserve Champion Intermediate Division: Lucas Roth, Hesston

Blue:

Ben Roth, Hesston

Samantha Simoneau, Lucky 13

Red: Takoda Jones, East Lakers

White: Takoda Jones, East Lakers (3)

Participant: Abby Banta, Sedgwick (Cloverbud)

 

L – 4-H ELECTRICITY

Red: Joel Golubski, Macon (2)

 

N – 4-H PHOTOGRAPHY

 

4H?ers 7-9, photo color 8×10

 

Junior Champion: Austin Radke , Halstead

Reserve chamP: Cody Sauerwein, Walton

Purple: Austin Radke, Halstead (2 purple)

Kristin Tommer, macon

Blue:

Hannah Allen, Lucky 13(2 blue)

Hannah Baumann, Halstead

Brooke Grow, Halstead (2 blue)

Austin Radke, Halstead ( 2 blue)

Cody Sauerwein, Walton ( 2 blue)

Leah Sauerwein, Walton

Kerstin Tommer, Macon (2 blue)

 

4-H ers 7-9, black and white 8X10

Red:

Hannah Allen, Lucky 13

Hannah Baumann, Halstead (4 red)

Brooke Grow, Halstead (2 red)

Cody Sauerwein , Walton

Leah Sauerwein, Walton (7 red)

 

4-Hers 10-13, color 8X10

 

Intermediate Grand Champion: Molly Stahl, Walton

Intermediate Reserve Champion: Rylie May, East Lakers

Purple

Rebekah Allen, Lucky 13

Rebekah Nelson, Walton (2)

Harley Stockebrand Walton

Mikey Storey, Sedgwick Sunflowers

Eli Redington, East Lakers

Olivia Rizza, Halstead

Blue

Rebekah Allen, Lucky 13 (2)

Jordan Monaghen, Lucky 13

Rylie May, East Lakers, 13

Rebekah Nelson, Walton (3)

Blue

Eli Redington, East Lakers(3)

DJ ReQua, Sedgwick Sunflowers (2)

Olivia Rizza, Halstead (2)

Jontae Seymore, Walton (3)

Molly Stahl, Walton (2)

Harley Stockebrand (2)

Mikey Storey (2)

Dakota Wierwille, Lucky 13 (2)

Red

Rebekah Allen, Lucky 13

Jordan Monaghen, Lucky 13 (2)

Eli Redington, East Lakers

DJ ReQua, Sedgwick (2)

Olivia Rizza, Halstead

Harley Stockebrand, Walton

Mikey Storey, Sedgwick

Dakota Wierwille, Lucky 13 (2)

 

 

4-Hers 14 and over Color 8X10

Senior Reserve Champion, Harper Zongker, Walton

Purple

Dakotah Banmann, Halstead

Renny Storey, Sedgwick

Harper Zongker, Walton

 

Blue

Dakotah Baumann, Halstead (2)

Remington Greider-Little, Sedgwick (3)

Brooke Marshall, Halstead

Celeste Storey, Sedgwick (2)

Renny Storey, Sedgwick ( 2)

Harper Zongker, Walton (2)

Red

Dakotah Baumann, Halstead (2)

Brooke Marshall, Halstead (3)

Celeste Storey, Sedgwick

Renny Storey, Sedgwick

 

4-Hers Black and White 8X10

Reserve Grand Champion, Harper Zongker, Walton

Purple

Remington Greider-Little, Sedgwick

Brooke Marshall, Halstead

Harper Zongker, Walton

Blue

Dakotah Baumann, Halsted

Remington Greider-Little, Sedgwick

Brooke Marshall, Halstead (2)

Renny Storey, Sedgwick

Harper Zongker (2)

Red

Brooke Marshall, Halstead

Dakotah Baumann, Halstead

Celeste Storey, Sedgwick

Renny Storey, Sedgwick (2)

 

Computer manipulated photo

Purple

Remington Greider-Little, Sedgwick

Brooke Marshall, Halstead

Harper Zongker, Walton

Blue

Harley Stockebrand, Walton

 

O – 4-H GEOLOGY

Grand Champion: Mitchell Murphy, Macon

Reserve Grand Champion: Morgan Murphy, Macon

 

Display of at least 30 rocks, minerals or fossils

Champion: Jakob Senn, Lucky 13

Reserve Champion: Hayden Tommer, Macon

 

Display of at least 45 rocks, minerals or fossils

Champion:   Ian Akers, Macon

 

Display of at least 60 rocks, minerals or fossils

Champion: Mitchell Murphy, Macon

Reserve Champion: Morgan Murphy, Macon

 

Any other geology exhibit

Champion: Mitchell Murphy, Macon

 

P – 4-H Secretary?s Record Book

Purple

Haley Hendricks, East Lakers

 

Q – 4-H Home Environment Posters

Blue: Rachel Rizzuto, East Lakers

 

Q – 4-H Project Displays and Posters

 

Individual 4-H Display (Ages 12 and under)

 

Purple: Zeke Thompson, Walton

Blue:

Brylee Budde, Walton

Katelin Koehn, Lucky 13

Harley Stockebrand, Walton

Red:

Gabriella Mayes, Lucky 13

Participation:

Wyatt Mayes, Lucky 13

Abby Banta, Sedgwick

 

Individual 4-H Poster (ages 12 and under)

Purple: Joel Golubski, Macon

Blue:

Trev Golubski, Macon

Katelin Koehn, Lucky 13

Red:

Eli Redington, East Lakers

Taylor Redington, East Lakers

Shelby Spreier, Lucky 13

 

Individual 4-H Display (ages 13 and over)

Purple:

Rylie May, East Lakers

Nicholas Koehn, Lucky 13

Marissa Hurst, Lucky 13

Blue:

Marissa Hurst, Lucky 13

Caleb Hurst, Lucky 13

 

R – 4-H Booth

Grand Champion ? 4-H Horse County Wide Project

Reserve Grand and Conservation, Fishing Project, Lucky 13

Red

Lucky 13

Junior Leaders

Walton Willing Workers 4-H Club

Macon 4-H Club

Rhonda Roux, Walton School

 

T – 4-H ROCKETRY

 

Sr Grand Champion: Seth Stucky, Lucky 13

Jr. Grand Champion: Luke Stucky, Lucky 13

Reserve Jr. Grand Champion: Cody Eye, Walton

 

Exhibitors 7 to 13

Rocket made from kit

Purple:

Ian Akers, Macon

Trev Golubski, Macon

Clayton Smith, Walton

Blue:

Reid Golubski, Macon

Cody Hauck, Halstead

Katelin Koehn, Lucky 13

Nicholas Koehn, Lucky 13

Cody Sauerwein, Walton

Wynn Soergel, East Lakers

 

Exhibitors 14 years and older

Rocket made from kit.

Blue: Brandi Soergel, East Lakers

Red:

Brett Irving, Halstead

Josi Soergel, East Lakers

 

U ? DOG SHOW

Junior Showmanship

Blue – Kirstin Tommer, Macon

 

Intermediate Showmanship

Champion – Rylie May, East Lakers

Reserve Champion – Austin Coash, Lucky 13

Purple, Rebecca Ring, Hesston Wranglers

Senior Showmanship

Champion ? Aaron Coash, Lucky 13

Reserve Champion – Brittany Walton, East Lakers

 

Pre-Novice A Obedience

White – Kerstin Tommer, Macon

 

Pre-Novice B Obedience

Champion – Rylie May East Lakers

Reserve Champion ? Rebecca Ring, Hesston Wranglers

Blue – Austin Coash, Lucky 13

 

Novice Obedience

Champion – Rylie May, East Lakers

Red – Aaron Coash, Lucky 13

 

Pre-Agility

White – Kerstin Tommer, Macon

 

Agility 1

Champion – Aaron Coash, Lucky 13

White

Austin Coash, Lucky 13

Rebecca Ring, Hesston Wranglers

Brittany Walton, East Lakers

 

Agility 2

Champion – Rylie May, East Lakers

 

Rally 1

Champion ? Rebecca Ring, Hesston Wranglers

Reserve Champion Rylie May, East Lakers

 

Rally 2

Champion – Rylie May, East Lakers

Red Brittany Walton, East Lakers

 

DOG COSTUME CLASS

 

4-Her 7-9, Dog & 4-Her in Costume

Champion ? Kerstin Tommer, Macon

4-Her 10-13, Dog & 4-Her in Costume

Champion ? Rebecca Ring, Hesston Wranglers

4-Her 10-13, Dog only in Costume

Champion ? Rebecca Ring, Hesston Wranglers

 

 

Y – 4-H FOODS

Grand Champion Snack Mix ? Jadyn Eckert, Walton

Grand Champion Quick Bread ? Kerstin Tommer, Macon

Grand Champion Cookies ? Molly Stahl, Walton

Grand Champion Place Setting ? Tori Watchous, Lucky 13

Grand Champion Pie ? Samantha Simoneau, Lucky 13

Grand Champion Fruit Dessert ? Marissa Hurst, Lucky 13

Grand Champion Cake ? Samantha Simoneau, Lucky 13

Grand Champion Fruit Pie ? Brooke Marshall, Halstead

Grand Champion Food Preservation ? Jenna Baldwin, Macon

 

Level 1 ? Clover bud, 7 & 8 yr old

 

Cookies, Bar

Blue -Maggie Bass, Halstead

Cloverbud -Abby Banta, Sedgwick

 

Cookies, Dropped

Purple

Katharine Engel, Halstead

Lucas Roth, Hesson

Cloverbud

Mackenzie Sauerwein, Walton

Addie Jensen, Hesston

 

Cookies, Rolled

Purple ? Lillian Timmons, Sedgwick

Blue -Grace Timmons, Sedgwick

 

Cookies, Molded

Red ? Grace Timmons, Sedgwick

Cloverbud ? Abby Banta, Sedgwick

 

Cookies, No Bake

Purple ? Leah Littlejohn, Lucky 13

Cloverbud ? Eli Roth, Hesston

 

Dry snack mix

Purple

Jadyn Eckert, Walton

Leah Littlejohn, Lucky 13

Blue ? Katharine Engel, Halstead

 

Cupcakes

Purple ? Jadyn Eckert, Walton

Blue – Ali Coash, Lucky 13

 

Muffins

Blue

Maggie Bass, Halstead

Jadyn Eckert, Walton

Cloverbud ? Mackenzie Sauerwein, Walton

 

Place Setting

Purple ? Jadyn Eckert, Walton

Blue

Katharine Engel, Halstead

Taylor Redington, East Lakers

 

Level 2 Ages 9-11

 

Whole loaf quick bread

Purple

Kerstin Tommer, Macon

Hannah Baumann, Halstead

Blue ? Callan Baldwin, Macon

 

Muffins

Purple

Hannah Baumann, Halstead

Dakota Wierwille, Lucky 13

Annika Senn, Lucky 13

 

 

Cookies, Bar

Purple

Hannah Baumann, Halstead

Annika Senn, Lucky 13

Blue ? Shelby Spreier, Lucky 13

 

Cookies, Drop

Purple

Josie Engel, Halstead

Molly Stahl, Walton

Blue

Hannah Baumann, Halstead

Rylie May, East Lakers

Dakota Wierwille, Lucky 13

Brock Jensen, Hesston

 

Cookies, Refrigerator

Blue – Callan Baldwin, Macon

 

Fruit dessert

Blue ? Hannah Baumann, Halstead

 

Cake

Purple

Josie Engel, Halstead

Kerstin Tommer, Macon

Blue ? Dakota Wierwille, Lucky 13

 

Place Setting

Purple

Shelby Spreier, Lucky 13

Tori Watchous, Lucky 13

Blue ? Josie Engel, Halstead

 

Level III ? Ages 12-14

 

Fruit Dessert

Purple

Celeste Storey, Sedgwick

Joel Golubski, Macon

Mikey Storey, Sedgwick

Samantha Simoneau, Lucky 13

Marissa Hurst, Lucky 13

Quick Breads

Purple

Marissa Hurst, Lucky 13

Rebecca Ring, Hesston Wranglers

Blue

Joel Golubski, Macon

Hayden Tommer, Macon

Red ? Samantha Simoneau, Lucky 13

 

Muffins

Purple

Jenna Baldwin, Macon

Joel Golubski, Macon

Grace Thompson, Hesston

Hayden Tommer, Macon

 

Specialty Yeast Bread

Purple

Mikey Storey, Sedgwick

Ben Roth, Hesston

Blue

Lucas Roth, Hesston

 

Yeast Dinner Rolls

Blue ? Joel Golubski, Macon

 

Cake

Purple

Samantha Simoneau, Lucky 13

Joel Golubski, Macon

DJ ReQua, Sedgwick

Red ? Grace Thompson, Hesston

 

Cake, Sponge/Chiffon

Purple ? Ryan Littlejohn, Lucky 13

 

Nonperishable, improved for healthier diet

Purple ? Jenna Baldwin, Macon

 

Place Setting

Purple ? Grace Thompson, Hesston

 

Educational Display

Blue ? Joel Golubski, Macon

 

 

Level IV ? Ages 15 & Over

 

Cake

Purple ? Dakota Baumann, Halstead

 

 

Unshortened Cake

Purple – Megan McNeill, Lucky 13

 

Speciality Yeast Bread

Purple ? Renny Storey, Sedgwick

 

Yeast Bread

Purple ? Megan McNeill, Lucky 13

 

Fruit Pie

Purple

Brooke Marshall, Halstead

Dakotah Baumann, Halstead

Haly Hendricks, East Lakers

Blue ? Remington Greider-Little

 

Yeast Dinner Rolls

Purple ? Megan McNeill, Lucky 13

 

Place Setting

Purple

Rachel Rizzuto, East Lakers

Haly Hendricks, East Lakers

 

Food Preservation

Sweet Spreads

Purple ? Jenna Baldwin, Macon

 

 

Z – CLOTHING

 

Construction

Beginners

Reserve Grand Champion ? Leah Sauerwein, Walton

 

Intermediate

Grand Champion ? Grace Thompson, Hesston

Reserve Grand Champion ? Rebecca Ring, Hesston Wranglers

Blue- Rebecca Ring, Hesston Wranglers (2)

 

Advanced

Grand Champion- Haly Hendricks, East Lakers

Reserve Grand Champion ? Marissa Hurst, Lucky 13

Purple

Haly Hendricks, East Lakers

Cheyenne Jones, East Lakers (2)

Rachel Rizzuto, East Lakers (2)

Blue

Haly Hendricks, East Lakers

Cheyenne Jones, East Lakers (3)

Rachel Rizzuto, East Lakers

 

Style Revue

 

Senior

Grand Champion ? Cheyenne Jones, East Lakers

Reserve Grand Champion ? Haly Hendricks, East Lakers

Blue

Marissa Hurst, Lucky 13

Rachel Rizzuto, East Lakers

 

Intermediate

Blue ? Grace Thompson, Hesston

Red ? Rebecca Ring, Hesston Wranglers

 

BUYMANSHIP

 

Girls

Beginners 7-9

Grand Champion ? Brylee Budde, Walton

Reserve Grand Champion ? Macy Jo Boese, Hesston

Purple

Brylee Budde, Walton

Jadyn Eckert, Walton

Leah Littlejohn, Lucky 13 (2)

Blue

Macy Jo Boese, Hesston (2)

Brylee Budde, Walton

 

Intermediate 10-13

Grand Champion ? Rebecca Ring, Hesston Wranglers

Reserve Grand Champion ? Rebecca Ring, Hesston Wranglers

Purple ? Grace Thompson, Hesston

Blue ? Grace Thompson, Hesston

 

Advanced 14 & Over

Grand Champion ? Marissa Hurst, Lucky 13

Reserve Grand Champion ? Cheyenne Jones, East Lakers

Purple

Marissa Hurst, Lucky 13

Blue

Haly Hendricks, East Lakers (2)

Marissa Hurst, Lucky 13

 

Cloverbud

Abby Banta, Sedgwick

Brynn Budde, Walton

 

Boys

Advanced 14 & Over

Grand Champion ? Caleb Hurst, Lucky 13

Reserve Grand Champion ? Hunter Lanier, Lucky 13

Purple

Caleb Hurst, Lucky 13

Hunter Lanier, Lucky 13

Blue

Hunter Lanier, Lucky 13

 

Intermediate 10-13

Grand Champion ? Ben Roth, Hesston

Reserve Grand Champion ? Lucas Roth, Hesston

Purple

Ben Roth, Hesston

Ryan Littlejohn, Lucky 13

Blue

Ryan Littlejohn, Lucky 13

 

CC – 4-H Fiber Arts

Grand Champion Fiber Arts: Rachel Rizzuto, East Lakers

Reserve Grand Champion Fiber Arts – Haly Hendricks, East Lakers

Purple: Taylor Redington, East Lakers

Blue: Jenna Baldwin, Macon

 

 

CC – 4-H Visual Arts

State fair eligible exhibits:

Haly Hendricks, East Lakers

Cheyenne Jones, East Lakers

Hina Matsumoto, Lucky 13

Harley Stockebrand, Walton

 

Champion Visual Arts: Harper Zongker, Walton

Reserve Champion: Rachel Rizzuto, East Lakers

 

Jadyn Eckert, Walton – Purple (1); Blue (2)

Joel Golubski, Macon – Blue (2)

Reid Golubski, Macon – Purple (1); Blue (3); Red (1)

Trev Golubski, Macon – Blue (5)

Haly Hendricks, East Lakers – Purple (3); Red (1)

Cheyenne Jones, East Lakers – Purple, Blue (3)

Takoda Jones, East Lakers – Red (1)

Katelin Koehn, Lucky 13 – Blue (3)

Nicholas Koehn, Lucky 13 – Blue (1)

Brooke Marshall, Halstead – Purple (1)

Hina Matsumoto, Lucky 13 – Purple (3), Blue (2)

Rylie May, East Lakers – Blue (2)

Eli Redington, East Lakers – Purple (1), Blue (4)

Taylor Redington, East Lakers – Purple (1), Blue (1)

Rebecca Ring, Hesston Wranglers – Blue (3), Red (1)

Rachel Rizzuto, East Lakers – Purple (2), Blue

Leah Sauerwein, Walton – Purple (1), Blue (1)

Mackenzie Sauerwein, Walton – Cloverbud

Annika Senn, Lucky 13 – Blue (1), Red (1)

Jontae Seymore, Walton – Blue (2), Red

Shelby Spreier, Lucky 13 – Purple , Blue (3), Red

Toby Spreier, Lucky 13 – Blue (3)

Molly Stahl, Walton – Purple (2), Blue (2), Red

Harley Stockebrand, Walton – Purple, Blue

Luke Stucky, Lucky 13 – Blue (2)

Grace Thompson, Hesston – Blue (3)

Harper Zongker, Walton ? Purple

 

EE ? 4-H Youth Horticulture Judging Contest

Intermediate

Cody Eye, Walton

Rebecca Ring, Hesston Wranglers

Harley Stockebrand, Walton

Mikey Storey, Sedgwick

 

Senior

Madeline Black, Lucky 13

Jenna Baldwin, Macon

Naomi Epp, Walton

 

FF ? 4-H Family Consumer Sciences Judging

Junior

Elijah Roth, Hesston

Hannah Baumann, Halstead

Lilliam Timmons, Sedgwick

Wyatt ReQua, Wdgwick

Jadyn Eckert, Walton

Toby Spreier, Walton

 

Intermediate

Lucas Roth, Hesston

Rebecca Ring, Hesston Wranglers

Beth Roth, Hesston

Caleb Thompson, Hesston

Grace Thompson, Hesston

Macy Boese, Hesston

Mikey Storey, Sedgwick

Renee Nolte, Sedgwick

Shelby Rhodes, Hesston

Shelby Spreier, Lucky 13

Annika Senn, Lucky 13

 

Senior

Rachel Rizzuto, East Lakers

Marissa Hurst, Lucky 13

Haly Hendricks, East Lakers

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here